Vyberáme písací stôl

Písací stôl nie je len miestom na prácu alebo učenie. Pri stole prichádzate na nové nápady, projekty a motivácie. Neraz pri ňom presedíte niekoľko hodín. Aj preto je potrebné vyberať ho dôkladne. Skôr než pristúpite k samotnej kúpe, zamyslite nad rôznymi faktormi, ktoré ovplyvnia jeho výber.

Účel

Výber písacieho stola ovplyvňuje v prvom rade to, pre koho je určený a ako často sa bude využívať. Iný stôl kúpite pre dieťa na robenie domácich úloh, iný ak často pracujete na počítači a iný ak ho využijete len na občasnú prácu z domu.

Dostatok priestoru

Výber písacieho stola ovplyvňuje aj veľkosť miestnosti, do ktorej je určený. Do malej izby sa bude hodiť stôl menších rozmerov. Do veľkej, samostatnej kancelárie môžete kúpiť väčší. V oboch prípadoch pamätajte hlavne na funkčnosť a dostatok voľného miesta. V stiesnenom priestore, kde sa sotva otočíte na stoličke, by ste sa necítili príjemne.

Rozmery  a vybavenie písacieho stola

Na pracovnú dosku by sa vám mal pohodlne zmestiť počítač s príslušenstvom, dokumenty, písacie potreby a občerstvenie. Ak kupujete stôl pre dieťa, počítajte s tým, že si naň okrem učebnice, zošita a peračníka iste bude chcieť položiť niekoľko ďalších maličkostí. Dôležitá je aj výška stola. Pre dieťa iste oceníte možnosť jej nastavenia. Môžete vybrať nastaviteľný stôl. Ak písací stôl kupujete pre seba, dbajte na to, aby sa vám za ním pohodlne sedelo a nemuseli ste sa hrbiť.

Výhodou je, ak je stôl vybavený praktickými zásuvkami alebo zasúvacím kontajnerom. Tak budete mať vždy všetko poruke.

Dizajn písacieho stola

Na trhu nájdete písacie stoly v rôznych dizajnoch a farbách. Najčastejšie sa vyrábajú z masívu, drevotriesky a plastu. Môžete si vybrať klasický alebo rohový stôl, stôl vhodný pre domácu kanceláriu alebo do detskej izby. Vzhľad písacieho stola v neposlednom rade ovplyvní štýl ostatného zariadenia v miestnosti. Zvoľte vhodný materiál a farbu, ktorá do izby zapadne.