Ako zvoliť vhodný koberec?

Môžu byť pestré aj jednoduché, štýlové aj celkom obyčajné. Reč je o kobercoch. Ich kúpa môže dať poriadne zabrať. Poradíme vám, ako postupovať, aby koberec vyhovoval všetkým vašim požiadavkám.

Do ktorej miestnosti kupujete koberec

Najskôr si zodpovedzte na otázku, do ktorej miestnosti koberec kupujete. Koberec do frekventovaného priestoru, akými sú chodba a detská izba, musí byť odolný voči záťaži. Mal by sa tiež dať ľahko čistiť. Koberec do spálne alebo obývačky, bude spĺňať viac dekoračnú funkciu. Do týchto miestností je vhodný mäkší koberec.

Výber vhodného materiálu

Na výber máte z kobercov z umelého alebo prírodného materiálu. Spomeňme aspoň niektoré:

Polypropylén. Medzi hlavné prednosti polypropylénu patrí odolnosť voči vlhkosti. Vyrábajú sa z neho slučkové koberce. Slučky vytvárajú kompaktnú vrstvu a sú odolné aj pri vysokej záťaži. Predávajú sa z neho zväčša celoplošné koberce alebo kusové koberce pre deti.

Vlna je žiadaný prírodný materiál predovšetkým vďaka prirodzenej odolnosti voči nečistotám a vode. Koberec z vlny pôsobí navyše luxusne a je vhodný pre alergikov.

Sisalové koberce sú vzdušné a majú príjemný, prirodzený vzhľad. Sú tiež odolné a vydržia aj vyššiu záťaž. Ich nevýhodou môže byť vyššia cena.

Celoplošný alebo kusový koberec? A akej farby?

Kusové koberce odrážajú moderné trendy interiérového dizajnu. Veľmi pekne vyniknú na drevenej alebo laminátovej podlahe v obývačke a spálni. Farby voľte s ohľadom na zariadenie miestnosti. Pestré vzory sú vhodné do priestoru, kde sú ostatné prvky neutrálnejšie. Jednofarebné koberce naopak jemne doplnia farebne výraznejšie zariadenie.

Celoplošné koberce ponúkajú širokú škálu farieb a vzorov. Ich farba by mala miestnosť dopĺňať a spájať jednotlivé kusy nábytku. Okrem ohľadu na dizajn miestnosti zvoľte taký koberec, na ktorom bude menej vidno špinu.

Malé rady na záver

Pri kúpe koberca si ho prezrite aj z rubovej strany.

Pozorne si prečítajte popis koberca, aby ste vedeli, akú znesie záťaž.

Nezabudnite na doplňujúce vlastnosti, ktoré vás informujú o tom, či je koberec vhodný do miestnosti s podlahovým kúrením a podobne.