Potrebujete záhradné lehátko? Poradíme vám pri výbere.

Pre pokojný relax v záhrade je výbornou voľbou záhradné lehátko. Na trhu nájdete mnoho modelov v rôznom materiálovom prevedení. Máme pre vás preto krátkeho sprievodcu pri výbere.

Polohovateľné záhradné lehátka

Pri výbere vhodného lehátka je dôležitá možnosť jeho nastavenia podľa vašich potrieb. Niektoré modely túto možnosť nemajú. Vyberajte také, ktoré sa dajú nastaviť aspoň do troch základných polôh. Na lehátku si tak môžete pohodlne vypiť kávu, prečítať knihu alebo sa opaľovať. Niektoré záhradné lehátka majú polohovateľnú aj časť na nohy.

Materiál záhradného lehátka

Pri voľbe vhodného materiálu pozerajte okrem dizajnu aj na jeho požiadavky na údržbu a životnosť.

Drevo

Obľúbeným materiálom je drevo. Drevené záhradné lehátka svojím vzhľadom krásne zapadnú na terasu aj do záhrady. Drevo oceníte aj pri ležaní – je príjemné na dotyk. Zložitejšia je jeho údržba. Budete ho musieť raz za rok ošetriť špeciálnym olejom na drevo.

Kov

Pri výrobe lehátok do záhrady sa používa tiež kov. A to najmä hliník a oceľ. Výhodou tohto materiálu je jeho dlhá životnosť. Nevýhodou väčšia zmena teploty na priamom slnku.

Plast

Výhodou plastových lehátok je ich nízka cena. Oceníte tiež ich nízku hmotnosť a jednoduchú údržbu. Plast je tiež odolný voči poveternostným podmienkam. Vydrží teplo, chlad aj dážď. Aj keď sú moderné plasty oveľa tvrdšie, odolnosť tohto materiálu je najnižšia. Majú tiež horšiu stabilitu.

Umelý ratan

Záhradné lehátka z umelého ratanu vám poskytnú naozajstný komfort. Jednoduché je tiež ich čistenie. Ratan odoláva letným aj zimným teplotám. Ak však chcete zvýšiť jeho životnosť, je vhodné ho na zimu uskladniť vo vnútri.

Textil

Textil sa pri výrobe záhradných lehátok používa najmä v kombinácii s drevom, kovom alebo ratanom. Pri výbere vyberajte modely s dostatočne pevnou látkou. Dôležitá je tiež stálosť farieb.