Skip to main content
mala kuchyna

Malá kuchyňa a predsa priestranná

Ak bývate v panelákovom byte s malou kuchyňou, iste poznáte starosti s nedostatkom priestoru. Ale aj malá kuchyňa sa  dá zariadiť tak, aby vyhovovala vašim požiadavkám. Prejdime si spolu niekoľko tipov, ako to dosiahnuť.

Úložný priestor v malej kuchyni

Najväčším problémom v malej kuchyni je nedostatok miesta. Pri zariaďovaní alebo rekonštrukcii kuchyne si preto potrebujete vopred premyslieť, ako ho čo najlepšie využijete. Máte na výber medzi kúpou kompletnej kuchynskej zostavy a kuchyňou na mieru. Z kompletných kuchynských zostáv sa do malej kuchyne najviac hodia rohové kuchyne.  Ak chcete využiť priestor na maximum, najlepším riešením je navrhnúť si kuchyňu na mieru. Nemusíte si ju dať celú vyrobiť. Môžete si vyskladať vlastnú kuchynskú zostavu z kuchynského sektorového nábytku.

Aby sa vám do kuchyne všetko pomestilo, budete v nej musieť odkladať len to, čo naozaj potrebujete k vareniu a stolovaniu. Veci, ktoré v kuchyni nepoužívate, premiestnite inam. Do skriniek a zásuviek sa zmestí viac, ak využijete rôzne výsuvné systémy a organizéry. Riad tak budete mať uložený viac prehľadne a k tomu ušetríte aj miesto.

Priestor na varenie v malej kuchyni

Varenie v stiesnenom priestore neprináša taký pôžitok ako varenie s dostatkom miesta. Pri navrhovaní kuchyne preto myslite na to, koľko voľného priestoru na linke potrebujete. Snažte sa ho celkom nezastavať skrinkami a spotrebičmi. Ak sa nedá nájsť riešenie, ktoré by vám vyhovovalo, miesto na prípravu jedál si môžete dotvoriť vhodne umiestneným stolom alebo kuchynským ostrovčekom.

Nezabudnite na osvetlenie

Materiály, ktoré použijete na podlahu, a farba stien vám pomôžu kuchyňu opticky zväčšiť. Vyberajte preto bledšie tóny farieb. Vhodne zvolené osvetlenie bude mať rovnaký účinok. Výborným riešením je viacero menších bodových svetiel alebo led pásiky, ktoré umiestnite nad kuchynskú linku. Lepšiemu pocitu z dostatku priestoru pomôžu aj otvorené police na linke.

Ponuku rôzneho nábytku do kuchyne si môžete pozrieť u predajcu TU.