Skip to main content
jedalensky stol

Kvalitný jedálenský stôl?

Zariaďujete jedáleň? Dominantným kusom nábytku v jedálni je stôl. Prajete si, aby bol stabilný, pohodlný a aby sa vám páčil. Pri jeho výbere preto potrebujete zvážiť niekoľko faktorov.

Tvar a umiestnenie jedálenského stola

Prvou otázkou, ktorú si musíte položiť je, kam jedálenský stôl umiestniť. Nemyslite pri tom iba na dostatok miesta na sedenie, ale aj na to, aby vás neobmedzoval v pohybe.

Na výber máte z viacerých tvarov jedálenských stolov:

  1. Obdĺžnikový stôl. Je veľmi vhodný do podlhovastej miestnosti. Jeho výhodou je, že sa dá jednou stranou oprieť o stenu, čím získate viac priestoru.
  2. Okrúhly jedálenský stôl. Je náročnejší na priestor. Je vhodný do jedálne štvorcového tvaru. Niektoré moderné riešenia majú iba jednu nohu, čím poskytujú viac priestoru pre nohy stolujúcich.
  3. Štvorcový stôl. Štvorcový jedálenský stôl je praktickým riešením pre menšie miestnosti. Jeho nevýhodou je malý rozmer stolovej dosky. Je preto vhodný pre menej početné rodiny.

Rozmery jedálenského stola

Rozmery stola určí počet osôb vo vašej domácnosti. Pre pohodlné stolovanie každý z vás potrebuje približne 60 cm do šírky a 40 do hĺbky. Ideálny rozmer stola pre štvorčlennú rodinu je 120 x 80 cm. Ak vám to priestor dovoľuje, kúpte väčší stôl. Budete mať vždy dostatok miesta na rozloženie jedla, prípadne na dekorácie a budete mať kam usadiť návštevy. Veľmi praktickým riešením je rozkladací stôl. Nezaberie toľko miesta a po rozložení poskytne dostatok miesta pre vás aj hostí.

Jedálenský stôl

Aký materiál vybrať?

Čo sa týka materiálu, na trhu je veľmi široký výber. Ak chcete zvoliť niečo nadčasové, tak siahnite po stole z masívu. Stôl z dreva najlepšie  vynikne vo väčších jedálňach, ale nič ním nepokazíte ani v menšej miestnosti. Veľmi elegantne pôsobia sklenené stoly. Mnohé modely sa vyrábajú s kovovými nohami. Sú preto vhodné do moderne zariadeného interiéru. Na trhu nájdete aj jedálenské stoly z laminátu. Veľmi dobre pôsobia tiež kombinácie dreva a skla alebo dreva a kovu.

Jedálenský stôl

Vybrať kvalitný jedálenský stôl podľa vašich predstáv si môžete vybrať u predajcu TU.