Skip to main content
Detská izba

Vyberáme koberec do detskej izby

Koberec dodá každej miestnosti celkom nový nádych. Textílie interiér zútulnia a dodajú mu atmosféru pohodlia domova. Platí to aj o kobercoch do detskej izby. Viete, ako vybrať ten správny?

Kusový alebo celoplošný

Koberec do detskej izby môžete vybrať kusový alebo celoplošný. Pri kúpe myslite na to, že deti sa často hrajú na zemi. Ak máte dostatočne teplú podlahu, z estetického hľadiska je lepší kusový koberec. Na podlahe lepšie vynikne. Pre chladnejšie podlahy je vhodnejší celoplošný koberec do detskej izby. Ak kúpite kusový koberec, myslite aj na bezpečnosť. Je potrebné zabezpečiť, aby sa nešmýkal.

Materiál koberca do detskej izby

Čo sa materiálu týka, vyberajte materiály odolné voči oderu. Najlepšie také, ktoré sa dajú ľahko čistiť. Tieto vlastnosti iste neraz oceníte. Vzhľadom na tieto požiadavky sú do detskej izby vhodné koberce z polyamidových vlákien alebo nylonu. Ak uprednostňujete prírodné materiály, vhodné sú tiež koberce z vlny alebo moderného materiálu triexta. Vlnené koberce majú dostatočnú odolnosť a sú mäkké. Vlna má tiež výborné tepelne izolačné vlastnosti. Triexta koberce sa ľahko čistia, sú mäkšie no  o niečo drahšie. Pri výbere myslite tiež na to, že pri malých deťoch je vhodnejší koberec s kratším vlasom, aby sa v ňom nezachytávali nečistoty.

Vzory a farebnosť

Pri výbere koberca do detskej izby si môžete dovoliť experimentovať s farbami. Pestrosť sa hodí pre deti každého veku. Jemnejšie farby vyberajte len pre batoľatá a bábätká. Pri väčších deťoch siahnite po vzorovaných kobercoch s detskými motívmi. Chlapci iste ocenia koberec s cestičkami. A dievčatá napríklad s obrázkami zvierat alebo rozprávkovým motívom. Teenageri majú na výber z kobercov v modernom dizajne. Farby koberca vyberajte tiež s ohľadom na veľkosť a farebnosť miestnosti. Pamätajte na to, že tmavé farby priestor opticky zmenšujú a naopak.