Skip to main content
tapety do detskej izby

Vyberáme tapety do detskej izby

Detská izba je najveselšou izbou vo vašom byte alebo dome. V tejto izbe dieťa sa dieťa hrá, učí sa a rozvíja svoju fantáziu. Vhodným doplnkom atmosféry v detskej izbe môžu byť pestrofarebné detské tapety.

Aký vzor detskej tapety zvoliť

Ak ste sa rozhodli, že spestríte detskú izbu vhodnou tapetou, potrebujete zvážiť, aký vzor by tapeta mala mať. Hlavné slovo pri výbere by malo mať vaše dieťa. Okrem toho by ste mali brať ohľad na zvyšok zariadenia v izbe. K jednoduchému bielemu, či drevenému nábytku sa výborne hodí tapeta s výraznejším vzorom. Naopak do pestro zariadenej izby vyberajte niečo jednoduchšie. Pri výbere vám môže pomôcť aj veľkosť izby. Do malej izby sa hodia svetlé, jasné farby s drobnými vzormi, ktoré miestnosť opticky zväčšia. Tmavé farby a veľké vzory priestor zase zúžia. Zvislé vzory izbu opticky zvýšia a vodorovné rozšíria.

Ďalším kritériom pri výbere vzoru tapety je, či chcete pokryť všetky steny, alebo ju použijete ako dizajnový doplnok. Ak vyberáte tapetu na všetky steny izby, zvoľte niečo jednoduchšie. Pre oživenie interiéru je tiež vhodné vytapetovať len časť izby. V tom prípade vyberajte výraznejší vzor a farby.

Materiál pre detské tapety

Tapety dostanete vo viacerých materiálových prevedeniach:

Papierové tapety — papierové tapety sú najlacnejším riešením.  Môžete si vybrať z bohatej ponuky farieb a vzorov. Ich nevýhodou môže byť to, že sa nedajú čistiť a sú citlivé na poškriabanie.

Vinylové tapety — vyrábajú sa v dvoch vrstvách. Jednu vrstvu tvorí dekorovaný papier. Na papieri je povrchová vinylová vrstva. Pre svoju odolnosť voči oderom sú vinylové tapety vhodné aj do detskej izby. Ďalšou ich prednosťou je to, že sa dajú umývať.

Vliesové tapety

Vliesové tapety sa vyrábajú sa z  buničiny a textilných vlákien. Ľahko sa lepia a prekrývajú menšie nerovnosti povrchu. Patria medzi drahšie tapety.

Textilné tapety

Tento druh tapiet je najdrahší. Textilné tapety pôsobia veľmi luxusne. Vyrábajú sa z tkaného textilu, ktorý je u niektorých druhov doplnený o materiály ako piesok, sľuda, kôra rastlín a podobne. Do detskej izby nie sú veľmi vhodné pre svoju náročnosť na údržbu a lepenie.

Širokú ponuku tapiet do vášho domova nájdete TU.