Skip to main content
matrac

Správny matrac – cesta ku kvalitnému spánku

Kvalitný matrac je kľúčom k zdravému spánku. Jeho výber by sme preto nemali podceňovať. Pozrime sa na niekoľko kritérií, ktoré by ste mali zvážiť skôr, než si matrac kúpite.

Materiál matraca

Na výber máte z rôznych materiálov. Okrem výberu materiálu pamätajte aj na to, aby mal matrac snímateľný poťah.

  • PUR pena dobre kopíruje telo. Je však menej vzdušná a ľahšie sa v nej rozmnožujú roztoče. Preto nie je vhodná pre alergikov.
  • Studená HR pena je modernejšia, elastickejšia a vzdušnejšia. Na dotyk je veľmi príjemná a má dobrú schopnosť prispôsobiť sa tvaru ľudského tela. Jej výhodou môže byť aj cena.
  • Latexové matrace sa vyrábajú zo zmesi umelého a prírodného latexu, ktorý má prirodzené antibakteriálne vlastnosti. Latex dobre odvádza vlhkosť, má dlhú životnosť a dobre sa prispôsobuje telu.
  • Taštičkové matrace sú moderné pružinové matrace. Veľmi dobre odvádzajú vlhkosť a sú vzdušné. Sú to kvalitné ortopedické matrace, ktoré dobre kopírujú nerovnosti tela. Vynikajú tiež dlhou životnosťou.

Matrace

Výška a nosnosť matraca

Tu platí, že čím je matrac vyšší, tým má väčšiu nosnosť. Za optimálnu sa považuje výška 18 – 20 cm. Matrac by iste nemal byť nižší ako 12 cm. Vhodné je, aby približne z jednej tretiny vytŕčal nad rámom postele.

Tvrdosť matraca

Nevyberajte len podľa toho, na čo ste zvyknutý. Orientujte sa podľa vašej hmotnosti a spôsobu spania. Ľahší ľudia by mali voliť mäkší matrac a ľudia z vyššou váhou tvrdší. Pri spánku na boku sa odporúča mäkší matrac, pri spaní na bruchu či chrbte zase tvrdší.

Cena a výrobca

Pri posudzovaní ceny prihliadajte na kvalitu. Kúpiť lacný matrac sa nevypláca. Lacný matrac nemusí mať vyhovujúce vlastnosti, ktoré vám zaručia pohodlie a kvalitný spánok. Mávajú tiež kratšiu životnosť. Vyberajte matrace od overených výrobcov.

Vyberte si ten správny matrac u predajcu TU.