Skip to main content
drevená postel

Posteľ – aký druh dreva si vybrať

Keď sa pozrieme na nemalú ponuku postelí, zistíme, že je veľmi potrebné, aby sme si dávali pozor na výber toho správneho materiálu. Aký druh rámu postele by sme si mali kúpiť? Či už sa rozhodnete pre posteľ z jelše, borovice, buku alebo dubu, kľúčové je to, že drevené postele sú vyrobené z bezchybného dreva a pomocou správnych stolárskych skúseností majstrov.

Borovica

Ak hľadáte lacné alebo krátkodobé riešenie alebo jednoducho milujete postele, nočné stolíky a doplnky s borovicovými vzormi, tak je pre vás posteľ z borovicového dreva ideálnou voľbou. Výhodou výrobkov z borovice je nižšia cena a široký sortiment príslušenstva, ktorý je k dispozícii kdekoľvek. Na druhej strane je to materiál, ktorý je mäkký a tak sa ľahko poškodí a náchylný na tvorbu hrboli. Ďalšou nevýhodou je že prírodné výrobky ošetrené  lakom starnú pod svetlo, takže nábytok, ktorý sa nekúpil rovnakom čase, môže mať odlišnú farbu.

Jelša

Rovnako ako breza, aj jelša patrí do triedy polotvrdého dreva, takže je o niečo „silnejšia“ a odolnejšia ako borovica. Bohužiaľ, cena jelšových postelí a ich príslušenstva blíži, niekedy presahuje ceny tvrdších materiálov, akým je buk, takže pekný jelšový produkt za primeranú cenu nájdete len zriedkavo.

Buk

Zo segmentu tvrdého dreva je výber drevených postelí a ostatných kusov nábytku najširší práve v oblasti buku. Vďaka svojej homogénnej štruktúre a povrchu je jedným z najlepších tvarovateľných a povrchovo upravovateľných druhov dreva. Má odolnú a stabilnú štruktúru vlákien je odolná voči poškodeniu povrchu a tvaru. V pomere ceny / kvality sú  drevené postele z bukového dreva, nočné stolíky, komody a ďalšie druhy nábytku najlepšie produkty. Nevýhodou je mierne vyššia cena ako u mäkkom a polotvrdom dreve.

Dub

Z hľadiska tvrdosti sa nachádza mierne nad bukom, takže okrem jaseňa je to naše najodolnejšie drevo. Vďaka svojej silnej štruktúrovanej žile / vzoru si môžete do svojho domova priniesť spálňu s tradičným vzorom. Má mimoriadne dlhú životnosť. Pevný dubový vzor môže byť často nepríjemným estetickým problémom a stojí o 20 – 25% viac ako identický rám alebo príslušenstvo drevenej postele z bukového dreva.