Väčšina bytov nedisponuje veľkou kuchyňou. Aj malú miestnosť však dokážete premeniť na praktický a pekný priestor na varenie a stolovanie. Poradíme vám, ako na to.
Rozmery a tvar kuchyne do bytu
Rozmery kuchynskej linky nezávisia len od veľkosti priestoru. Veľmi dôležitá je tiež výška kuchynskej linky. Tá by mala vyhovovať výške postavy hlavnej kuchárky alebo kuchára. Ak využívate priestor na kuchynskej linke viacerí, môžete tiež zvoliť nerovnakú výšku linky. Rovnako sa môžete rozhodovať aj pri voľbe hĺbky kuchyne. Môžete tak praktickým spôsobom ušetriť priestor v miestnosti napríklad pri časti kuchynskej linky používanej na ohrev jedál alebo prípravu nápojov. Tu vám vystačí aj 40 – 50 cm hĺbka. V časti určenej na varenie a pečenie, to môže byť až 80 cm.
Čo sa týka tvaru, do bytu sú najvhodnejšie kuchyne v tvare L alebo lineárne kuchyne. Lineárnu kuchynskú linku môžete na zväčšenie odkladacieho priestoru doplniť závesnými systémami alebo praktickými policami. Kuchynské linky do bytu v tvare L ocenia najmä rodiny s deťmi. Poskytujú dostatok priestoru na prípravu jedál.
Ako využiť každý centimeter
Pri výbere kuchyne do bytu je dôležité myslieť na každý ušetrený centimeter. Moderné organizéry, príborníky a praktické rozdeľovače zásuviek vám pomôžu uskladniť všetko potrebné bez toho, aby ste sa v kuchyni cítili byť zaprataní. Budete mať tiež všetko poruke.
Stôl a stoličky v kuchyni
Na dokonalé využitie miesta myslite aj pri výbere jedálenského stola a stoličiek. Do kuchyne do bytu si môžete vybrať stôl a stoličky, stôl a lavice alebo jedálenský set s rohovou lavicou. Ak vám na časť kuchyne určenej na stolovanie zostalo dostatok miesta, môžete si dovoliť kúpiť stôl so stoličkami. V menšom priestore viac oceníte jedálenský set s rohovou lavicou alebo stôl a lavice na sedenie. Obe riešenia šetria priestor. Vyrábajú sa v moderných aj tradičných dizajnoch. Niektoré sety s rohovou lavicou disponujú navyše aj úložným priestorom.
Nábytok do kuchyne a rôzne doplnky nájdete u predajcu TU.