Skip to main content
kuchynska linka

Ako vyberať kuchynskú linku?

Kuchynská linka toho musí veľa vydržať: od náletov detí, ktoré na ňu pri príprave raňajok rozlejú kakao, cez varenie obeda až po pečenie koláčov a krájanie zeleniny k večeri. Okrem toho by mala dobre vyzerať. Poradíme vám, čo všetko potrebujete zvážiť pri jej výbere.

Vhodný materiál na kuchynskú linku

Kuchynské linky sa vyrábajú z viacerých materiálov. Najčastejšie je to masívne drevo a laminát:

Drevo je nadčasový materiál, ktorý nikdy nevyjde z módy. Hodí sa k viacerým štýlom zariadenia interiéru od moderného, cez minimalistický až po rustikálny štýl. Pôsobí útulne a má dlhú životnosť. Nevýhodou môže byť jeho cena a väčšia náročnosť na údržbu. Drevenú kuchynskú linku je vhodné 2-krát za rok ošetriť špeciálnym prípravkom na drevo.

Kuchynská linka

Laminát patrí medzi lacnejšie často používané materiály na kuchynskú linku. Ponúka širokú škálu farieb a vzorov v matnom aj lesklom prevedení. Oproti drevu je ľahší a menej náročný na údržbu. Dobre odoláva nečistotám, vode aj teplu.

Aby kuchynská linka dobre vyzerala

Kuchynská linka by tiež mala plniť estetickú funkciu. Je vhodné, aby jej farba ladila s farbou podlahy. Ak máte kuchyňu prepojenú s obývacou izbou alebo jedálňou, vezmite do úvahy aj štýl a farby zariadenia týchto miestností. Ak máte radi módny vzhľad nábytku, tento rok sú trendom prírodné farby.

Dôležitá je aj veľkosť a svetelné podmienky v kuchyni. V dostatočne presvetlenej kuchyni môžete zvoliť sýtejšie a tmavšie farby. Do tmavšieho a menšieho priestoru zvoľte jasnejšie odtiene. Myslite aj na to, že na bledých farbách viac vidno špinu a preto je potrebné linku častejšie čistiť.

Kuchynská linka

Rozmery kuchynskej linky

Výška kuchynskej linky by mala vyhovovať výške rodinných príslušníkov. Okrem toho je potrebné myslieť  na rozmiestnenie jednotlivých spotrebičov. Módnym trendom je rozdeliť linku na niekoľko častí. Prvá časť je menej hlboká. Slúži na bežné spotrebiče ako sú mikrovlnná rúra, kávovar či varná kanvica.  Druhá je o niečo hlbšia. Slúži na varenie a prípravu jedla.

Kvalitné kuchynské linky nájdete u predajcu TU.